Lapių medžioklė, tradicinis daugelio medžioklės entuziastų užsiėmimas. Ši medžioklės rūšis vystėsi kartu su technologine optinių prietaisų pažanga. Šiame straipsnyje išnagrinėsime šių pažangiausių įrankių privalumus ir galimybes, kurie pagerins bendrą medžiotojų patirtį.
Žiemos sezonas yra mėgstamiausias lapių medžioklės laikas medžiotojams.
Lapės gyvena visoje Lietuvoje, gana įvairiose vietose: tankiuose miškuose, krūmuose ir pan. Gana mėgsta kalvotas ir miškingas vietas, kuriose galima pasislėpti, tačiau slėptuvės dažnai būna arti dirbamų laukų, pievų ir upių slėnių.
Paprastai sakant – įvairių atvirų vietų, mat tokiame landšafte veisiasi įvairesnis, gausesnis ir lapėms prieinamesnis maistas. Dėl to, dažniausiai lapės sutinkamos vidurio Lietuvoje.
Žiemą laukuose ar pievose galima stebėti, kaip lapės peliauja. Lapė juda neskubėdama, dažnai keičia kryptį, nuleidusi galvą sustoja, staiga aukštai iššokusi beda nosimi į sniegą ir pradeda jį kapstyti. Jei pagrindinio maisto mažai ar jis sunkiai prieinamas, minta lapė ir maita. Kai žemė įšąla 3–4 cm, pelinių graužikų iš urvų išsikasti ji nebegali. Prisikasa prie jų takų po sniegu ir gaudo išeinančiuosius maisto ieškoti.
Tokia ir yra galimybė sumedžioti lapę. Kantrybė, geros akys ir, žinoma – termovizorius. Atstumai iki medžiojamo gyvūno gali būti dideli ir greitai kintantys, o taip pat, lapę gali būti sunku aptikti aplinkoje. Nors medžiotojas yra ne kartą matęs nepamirštamą vaizdą – rudą lapę, saulėtą dieną ant sniego, tačiau realios salygos ne visada bus idealios. Todėl šioje situacijoje termovizorius su tolimačiu, kaip InfiRay Finder FH35R V2 yra nepakeičiamas medžiotojo įrankis ir pagalbininkas.
Termovizorinės technologijos, lapių medžioklėje, privalumai
Termovizoriniai taikikliai kardinaliai pakeitė naktinę medžioklę, suteikiant galimybę aptikti šiltus objektus visiškoje tamsoje bet kokiomis oro sąlygomis, net dideliais atstumais. Lapės yra itin atsargus gyvūnas, kurį sunku sumedžioti naudojant įprastus dieninius taikiklius ypač prieblandoje ar net visiškoje tamsoje. Termovizoriniams taikiklliams nereikia papildomos šviesos šaltinio, jie reaguoja į šilumą, puikiai aptinka judesi ir šiltą kūną o tai leidžia medžioti nepaisant paros meto – niekaip neapriboja medžioklės laiko. Todėl medžiotojas gali medžioti gyvūną jo aktyviausiu paros metu – naktį.
Jei termovizinio taikiklio naudoti nėra galimybės, tuomet termovizinis monokuliaras taip pat puikiai pasitarnaus. Nors ir ne šūvio atlikimui, tačiau stebėjimui ir žvėrelio aptikimui, sekimui ir, kaip skaitysime vėliau, tikslaus atstumo žinojimui.
Tikslus atstumo nustatymas naudojant lazerinį tolimatį
Lazeriniai tolimačiai, integruoti į monokuliarus arba termovizinius taikiklius, suteikia medžiotojams galimybę tiksliai pamatuoti atstumą iki objekto.
Medžiojant lapes, mangutus, usūrinius šunis ar kitus plėšrūnus – invazinius žvėris, atstumas iki taikinio gali greitai keistis, todėl lazerinis tolimatis užtikrina, kad medžiotojas galėtų greitai įvertinti ir priimti sprendimą dėl šūvio kampo, o tai ženkliai padidina tikslaus ir etiško šūvio tikimybę.
InfiRay Finder FH35R V2 – termovizorius su tolimačiu, kuris puikiai tinka lapių medžioklėje.
Aiškus situacijos suvokimas ir saugumas
Termovizorinio vaizdo ir lazerinio tolimačio technologijos derinys suteikia medžiotojams neprilygstamą situacijos suvokimą. Šiluminis vaizdas atskleidžia gyvūno profilį ir detales. Vienas termovizinio vaizdo trūkumų yra tai, kad stebint šiluminį vaizdą kur kas sunkiau įvertinti atstumą, erdvė, lyg ir, praranda tūriškumą. Todėl lazerinis tolimatis čia tampa dar aktualesnis.
Šios dvi technologijos leidžia medžiotojui priimti teisingus ir gerai įvertintus sprendimus, labiau pasitikėti savimi, o tai suteikia jaudinančią ir kur kas įdomesnę medžioklės patirtį.
Gana populiarus medžioklinės įrangos duetas yra termovizinis monoklis skirtas aptikimui ir naktinio matymo taikiklis sumontuotas ant šautuvo atlikti šūvį į jau aptiktą taikinį. Tam puikiai tinka įvairūs InfiRay Outdoor sukurti termoviziniai prietaisai.
Lapė per naktinio matymo taikiklį Tube TD50L
Prisitaikymas sudėtingomis oro sąlygomis
Lapė būna aktyvi nuo saulėlydžio iki aušros. Dieną, susisukusi į kamuoliuką, ji miega. Vietas poilsiui pasirenka ir atvirose vietose, ir tankumyne.
Lapių medžioklė dažnai vyksta įvairiomis oro sąlygomis ir įvairiose vietovėse. Termovizorinei technologijai netrukdo tokie veiksniai kaip rūkas, lietus ar matomos šviesos trūkumas, todėl medžiotojams užtikrinamas pastovus gebėjimas matyti, nepaisant išorinių elementų. Toks prisitaikymas prie aplinkos pasikliaujant savo įranga padidina realų laiką, kurio metu galima ruoštis medžioti lapių.
Termovizoriniai taikikliai ir monokuliarai su lazeriniu tolimačiu žymiai pagerino lapių medžioklės patirtį ir efektyvumą. Dabar medžiotojai turi įrankius, kurie pagerina matomumą, tikslumą ir etišką medžioklės praktiką nakties metu. Technologijoms toliau tobulėjant, šios naujovės greičiausiai taps būtinos medžiotojams, norintiems tiksliai atsakingai ir ypač saugiai medžioti naktį.
Lapių medžioklė sėlinant
Tarp Lietuvos medžiotojų tai labiausiai paplitęs medžioklės būdas, o tokia lapių medžioklė yra azartiška ir suteikia daug adrenalino.
Medžioklėje privalu būti prieš vėją, medžiotojas juda medžioklės plotu įdėmiai stebėdamas aplinką o baltas maskuojamasis kostiumas suteiks privalumą būti mažiau lapės pastebėtam. Aptikęs medžioklės objektą, medžiotojas turi nustatyti lapės judėjimo kryptį ir bandyti prisėlinti arba apeiti į priekį, kad rudoji lengvai judėdama pati ateitų pas medžiotoją.
Per šią medžioklę labai praverčia lapių viliokliai, kurie imituoja pelės ar sužeisto kiškio garsus. Vilioklio garsas gali aidėti maždaug 300 m atstumu. Naudojantis vilbyne, reikia nepersistengti, nes neteisingas naudojimas atbaidys žvėrelį.
Šios medžioklės sėkmė priklauso nuo medžiotojo sumanumo, ištvermės ir teisingo įrangos pasirinkimo. Sėkmingiausia medžioklė būna žiemos pabaigoje, kada vyksta lapių ruja. Tuo metu jos dažnai vaikšto dieną ir vaikšto ne tik poromis, bet ir grupėmis po 3–5 individus. Medžiotojai šį procesą vadina lapių vestuvėmis. Šios grupės paprastai susideda iš patelės ir kelių ją persekiojančių patinų.
Aptikęs tokią grupę ar porą, medžiotojas turi stengtis nustatyti, kur yra patelė, o kur patinas. Termovizorius, tam, vėl puikiai tinka, nes kartu esantys žvėrys skiriasi savo dydžiu.
Tada reikia pabandyti nubaidyti patelę ir jos nubėgimo kryptimi užimti poziciją, kurioje galės matyti sugrįžtančius link nubėgusios patelės patinus.
Apskritai, lapių medžioklė yra daug darbo ir laiko sąnaudų reikalaujanti veikla, todėl termovizorius čia yra tik dar naudingesnis. Dažnas medžiotojas jau nebeįsivaizduoja savęs žengiančio pro duris, į medžioklę, be termovizoriaus ar naktinio matymo prietaiso kišenėje ar sumontuoto ant šautuvo.
* * * * *
InfiRay Outdoor Lietuva primena, kad šiuo metu, Lietuvoje, negalima naudoti termovizinių ir naktinio matymo taikiklių ar priedėliu medžioklėje.
Visi, šiame straipsnyje matomi lapių vaizdai nufilmuoti ar nufotografuoti per termovizinį taikiklį yra iš užsienio.